Kaip užsiauginti fantastišką žydrąją pasiflorą

Pirmą kartą išvystas pasifloros žiedas gali priblokšti – jame telpa ir didybė, ir mistika, ir nenusakomas keistumas…

 

Kuo išsiskiria žydrosios pasifloros auginimas?

– Pasifloros rūšių yra pačių įvairiausių. Žydroji pasiflora auginama bene dažniausiai, kadangi tai pati nereikliausia iš šios genties augalų, puikiai iškenčia žiemos šildymo sezoną, nėra per daug jautri ar lepi. Šis augalas gana greitai sudygo iš paprasčiausių sėklų, kurių galima įsigyti sėklų parduotuvėse. Tačiau tai ne vienintelės rūšies pasiflorą, kurią auginu. Štai valgomosios pasifloros liana mano namuose šiuo metu siekia kelis metrus, o augalas sudygo labai greitai tiesiog iš vaisiaus sėklos. Reikia paminėti, kad norintys užsiauginti šį egzotinį augalą turėtų žinoti – jam reikia vietos. Todėl idealiai ir gražiausiai jis atrodo dideliuose stikliniuose balkonuose, lodžijose.
– Kas būdinga pasifloros priežiūrai?
– Pasifloros yra tropikų arba subtropikų augalai, kuriems reikia podrėgnio klimato bei derlingo ir drėgmę išlaikančio substrato. Šiaip pasifloros nereikalauja ypatingos žemės sudėties. Tuo įsitikinau ir pats, kai teko persodinti šį augalą – sėjinukai greitai prigydavo bet kokioje žemėje.
Pasiflora iš sėklų sudygsta gana greitai – vos per kelias savaites. Geriau sėti ją žiemos pabaigoje arba pavasario pradžioje, kad per pirmuosius gyvenimo metus augalas geriau pasiruoštų artėjančiai žiemai ir sustiprėtų per vasarą.
Labai įdomu stebėti, kaip ji auga: lapeliai iš pradžių būna širdelės formos, vėliau suskyla į tris dalis ir taip toliau. Taigi, iš to galima spręsti, kad kuo greičiau skyla augalo lapai, tuo jam labiau pas jus patinka. Na, o jeigu leidžia daug širdelės formos lapelių, tuomet verta susirūpinti – augalui gali trūkti šviesos, maistinių medžiagų ir t.t.
Per pirmus metus augalas gali pasiekti kelis metrus, todėl reikėtų nepamiršti jo tinkamai paremti, parišti ar padėti specialias kopetėles, kad nesvirtų ir geriau augtų. Pastebėjau, kad turinčios į ką atsiremti, pasifloros auga žymiai sparčiau.
Vasarą suaugusią pasiflorą geriausia laikyti šiltnamyje, rudenį įnešti į namus, o žiemos metu jai labiausiai tinka 10 laipsnių šiluma.
– Per kiek laiko pražysta žydroji pasiflora?
– Nuo to laiko, kai pasodinau, iki kol sulaukiau žiedų, praėjo treji metai. Pasifloros žiedas atrodo išties labai įspūdingai, jis yra delno dydžio. Žydi gana netrumpai, maždaug savaitę, jaučiamas silpnas malonus kvapas. Kai žydroji pasiflora pražydo, netgi buvo sunku patikėti, tuo ką matau – žiedas atrodo taip išskirtinai… Kasmet ji žydi vis gausiau, sukrauna daugiau žiedų, tačiau, žinoma, dėl savo dydžio reikalauja ir daugiau priežiūros. Pasifloros žiedas, jeigu pažvelgtume atidžiau, atrodo labai mistiškai, įdomiai išsidėstęs, gražių spalvų, o ir pati jo stuktūra yra ganėtinai sudėtinga, nes šiuos augalus natūraliomis sąlygomis apdulkina patys įvairiausi gyvūnai. Tai gali būti drugeliai, bitės, šikšnosparniai, kolibriai. Taigi, jeigu norime sulaukti vaisių, reikia prisiminti tokią ypatybę, kad pasiflora apdulkinti pritaikyta didesniems gyviams, o lietuviškosios bitės gali ir nepadėti sulaukti vaisių, nes paprasčiausiai yra per mažos. Tačiau žydrąją pasiflorą auginau daugiau dėl žiedų, o ne dėl vaisių.
– Kaip dažnai reikėtų laistyti ir tręšti?
– Aš laistydavau dažnai ir gana gausiai. Paprastai kelis kartus per savaitę, na, o karščių metu kone kasdien. Patręšti taip pat reikėtų, tik iš pradžių, kol augalas nesubrendo ir nesuaugo. Nerekomenduoju rinktis trašų, skirtų žydintiems augalams. Pasiflora dėl jų greičiau nepražys. Tačiau tas papildomas tręšimas tikrai duoda naudos augalo augimui. Be to, pasifloros tikri šviesos kūdikiai – jiems labai reikia saulės arba papildomo apšvietimo. Ir saugokite nuo skersvėjų – jie šiems augalams labai nepatinka.
Pasifloros augimas nuo sėjinuko iki žydėjimo:
Jaunas sėjinukas

 

Pradedanti lipti liana

 

Liana-paauglė, pasiekusi šiltnamio stogą

 

Žiedo pumpuras

 

Žiedas

 

 

Prieš žiemą