Dirvinė raugė – 2021 metų žiedinis augalas. Su džiaugsmu kiekvieną pavasarį būna skelbiami metų organizmai (o dabar ir buveinės). Jiems tais metais lyg ir turėtų būti rodomas dėmesys, bet paprastai paskelbimas paskelbimu ir pasibaigia, metų pabaigoje jie jau niekam neberūpi.
Man atrodo, kad kiekvieno gamtos mylėtojo tiesiog pareiga yra su tais organizmais metų eigoje susitikti. O raugė iki šiol buvo tik „viena iš daugelio” mano matytų piktžolių.
Taigi, dirvinė raugė, Agrostemma githago, kitaip dar kūkalis – gvazdikinių šeimos vienmetis žolinis augalas. Ši piktžolė įrašyta į Lietuvos raudnąją knygą.
Kad šiemet tikrai įvyktų mūsų susitikimas, nutariau apsidrausti. Rugius sėti pavasarį jau buvo per vėlu, tai nutariau 30×150 cm juostoje pasėti avižų, kviečių, miežių mišinio tris juosteles ir kartu „įsėti” visokių pievų gėlių sėklų – rugiagėlių, aguonų. Na, ir žinoma – raugės. Visų gėlių sėklos buvo supirktos kultūrinės, „veislinės”. Pačios raugės sėklų parsisiunčiau paštu, sėklos buvo iš Lenkijos.
Kadangi pavasarį visko buvo labai daug, daug darbo darbe, daug darbo kieme, daug įvairių žygių, raugė kažkaip ėmė ir pasimiršo. Prisiminiau ją tik gegužės viduryje. Iškart ir susėjau viską, ką suplanavęs. Gegužės paskutinę savaitę mano eksperimentiniam plote jau puikavosi stiprūs raugės sėjinukai.

Kūkalio savaitiniai sėjinukai
Tai tikrai nebuvo daug dėmesio reikalaujantis projektas. Laistytas vos kelis kartus. Faktiškai neravėtas, tik pačioje pradžioje buvo išpešiotos savo teises pradėjusios reikšti žliūgės.
Radau ir rugių lauką Rūdininkų biosferos poligono prieigose, kur žydinčių raugių buvo pilna. Kadangi sėklas jos buvo išbarsčiusios iš rudens, tai ir sužydo gerokai anksčiau (birželio antroje pusėje), buvo kartais ko ne trigubai aukštesnės už mano sėjinukes.
Mano dirvinė raugė sužydėjo liepą, dviem savaitėm vėliau, nei laisvai augančios. Žydėjimas įsibėgėja labai greitai. Nuo pirmo išsiskleidusio žiedo iki žydinčio „lauko: – vos trys dienos.
Nepaisant to, buvo visiška sinchronizacija su augančiais kviečiais, miežiais ir avižomis. Šiems pradėjus eit link brandos, raugės taip pat ėmė sparčiai nokinti sėklas.
Rugpjūčio viduryje visas eksperimentinis laukelis gražiai nugelto, nurudo. Nepasidavė tik kelios ešolcijos, labai pagyvindamos šiaudelių ir sausuolių vaizdą.
Raugės sėklų prisirinkau sočiai, bet nežinau, ar kitamet jas sėsiu. Juk bus kitas metų augalas…
Jogaila Mackevičius